Wołomin uczci urodziny Nałkowskiej grą miejską

Świętowanie rocznic, odkrywanie literackich tajemnic i spacery po Wołominie – Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie przygotowało intensywną jesień pełną historii i inspirujących spotkań. Dyrektorka muzeum, Agata Sobczak opowiedziała nam o planach placówki na najbliższe dni.

„Zaginione fotografie” – gra miejska w Wołominie

W sobotę, od godziny 11:00 do 14:00, Wołomin zamieni się w przestrzeń pełną zagadek i wspomnień. Gra miejska „Zaginione fotografie” rozpocznie się przy najstarszym budynku kolejowym w mieście. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie miejsc w Wołominie, które związane były z Nałkowską i w których – gdyby miała dostęp do dzisiejszej technologii – mogła zostać uchwycona na zdjęciu.

„W grze znajdziecie dziewięć miejsc i dziewięć wyzwań – każde zadanie przybliży Was do odkrycia zaginionych fragmentów historii Wołomina i samej Zofii Nałkowskiej,” zapowiada Agata Sobczak, dyrektorka muzeum.

Gra poprowadzi uczestników przez miasto, gdzie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę, odkodowując kolejne zagadki przy pomocy kodów QR. Warto zabrać ze sobą smartfona!

Spacer po Powązkach z Maciejem Sotomskim

Drugim wydarzeniem jest nostalgiczny spacer po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie spoczywa Zofia Nałkowska. Spacer rozpocznie się o godzinie 10:30 przy bramie głównej cmentarza. Na trasie, wraz z przewodnikiem Maciejem Sotomskim – znanym jako „Warszawski Łazik” – uczestnicy odwiedzą groby wielu zasłużonych postaci, a także poznają niezwykłe historie związane z Warszawą. Spacer potrwa około dwóch godzin.

Program wydarzeń:

  • Gra miejska „Zaginione fotografie”
    • Data: 9 listopada, godz. 11:00–14:00
    • Start: stacja kolejowa w Wołominie
    • Wstęp wolny
  • Spacer po Powązkach
    • Data: 9 listopada, godz. 10:30
    • Miejsce zbiórki: brama główna cmentarza (ul. Powązkowska 43/45)
    • Wstęp wolny

Spotkania literackie

W listopadzie zapraszamy również na dwa spotkania literackie,” mówiła Agata Sobczak.

Pierwsze odbędzie się 16 listopada z udziałem profesor Barbary Stelingowskiej, która opowie o swojej książce dotyczącej pisarek epoki Młodej Polski. Drugie spotkanie, 14 grudnia, poświęcone będzie twórczości pisarzy tworzących w czasie II wojny światowej. Lidia Sadkowska-Mokkas zaprezentuje swoją książkę „Słowa w ogniu” – opowieść o pisarzach, którzy w niezwykle trudnych warunkach dokumentowali życie Warszawy w czasie wojny.

Całej rozmowy możecie posłuchać w playerze poniżej.


Rafał Firadza