Zobacz dmuchanie szkła na żywo podczas festiwalu w Wołominie

Wołomin nie bez powodu jest miejscem organizacji Festiwalu Szkła – miasto ma za sobą niemal 120-letnią tradycję hutniczą. Druga edycja festiwalu, organizowana przez Miejski Dom Kultury w Wołominie, odbędzie się 16 listopada w Centrum Aktywności Wołomin „Stara Elektrownia” przy ul. Daszyńskiego 3. To wydarzenie nie tylko wspomina dawne czasy, ale także przybliża współczesne sztuki rzemieślnicze i artystyczne związane ze szkłem.

Naszym gościem był Arkadiusz Łukasiak z Miejskiego Domu Kultury w Wołominie.

„Nie ma chyba rodziny w Wołominie, która nie miałaby jakiegoś związku z Hutą Szkła,” mówi Arkadiusz Łukasiak, przedstawiciel Miejskiego Domu Kultury.

Historia Huty sięga prawie 120 lat wstecz, a jej zamknięcie nie oznaczało końca tradycji. Dziś Wołomin, poprzez Festiwal Szkła, oddaje hołd zarówno historii, jak i ludziom, którzy tę historię tworzyli.

W programie festiwalu przewidziano m.in. pokaz dmuchania szkła – mobilny piec umożliwi uczestnikom obserwację procesu tworzenia szklanych dzieł na żywo. Arkadiusz Łukasiak zachęca, by przyjść z dziećmi i zobaczyć fascynujący proces, podczas którego szkło przechodzi ze stanu płynnego do stałego.

Plakat promujący "Festiwal Szkła Wołomin," organizowany przez Miejski Dom Kultury w Wołominie. W centrum plakatu znajduje się zielony napis "Festiwal Szkła Wołomin." Poniżej widnieje napis "Pokaz palnikarski, ręczne formowanie szkła" w czarnym kolorze. Po lewej stronie znajduje się pomarańczowe koło z napisem "Pokaz palnikarski," a niżej zdjęcie rąk formujących szkło przy użyciu palnika. Po prawej stronie znajduje się zdjęcie rozgrzanego szkła formowanego ręcznie. Na dole plakatu umieszczono napis "Wstęp wolny" oraz datę i miejsce wydarzenia: "16 listopada 2024 | od godz. 12.00," Centrum Aktywności Wołomin Stara Elektrownia, ul. Daszyńskiego 3.

Program Festiwalu Szkła w Wołominie:

  • Pokaz palnikarski – ręczne formowanie szkła na oczach publiczności.
  • Wystawa prac wykonanych w szkle.
  • Wystawa unikatowych archiwalnych fotografii oraz prelekcja.
  • Panel dyskusyjny z udziałem:
    • Aleksandry Kujawskiej – cenionej rzeźbiarki i projektantki specjalizującej się w szkle artystycznym,
    • Jerzego Kielaka – mieszkańca Wołomina i byłego pracownika Huty Szkła.
  • Koncert: Kiedy jak nie dziś w wykonaniu Jarka Wajka i Elizy Hanisch.

Całej rozmowy możecie posłuchać w playerze poniżej.